Ev Tipi Su Arıtma Cihazları

Büyük bir çoğunluğu günümüzde kullanılmayan eski sistemlerle üretilmiş olan bu su artıma cihazlarının bazı modelleri “ters ozmos” arıtma sistemine uygun olarak imal edilmektedir. Genel itibarı ile sadece bağlı olduğu musluktan akan suyu arıtan bu cihazlar, size sağlıklı su sunsalar dahi evin diğer musluklarından akan ve tesisatta dolaşan suyu arıtmadığından dolayı bir su artıma cihazından beklenen tüm özellikleri sunmazlar.

Yaşamakta olduğumuz gezegenin dörtte üç oranını teşkil eden ve hayatımızı devam ettirebilmemizin temel gereksinimi olan su; günden güne tahrip edilen doğa, hava kirliliği, arıtılamayan kanalizasyon atıkları nedeni ile git gide kullanılmaz duruma gelmektedir. Suyun tabi olduğu bunca olumsuz koşulda su artıma cihazı olarak isimlendirilen mekanizmaların kullanılması elzem bir hal almıştır. Her ne kadar bu cihazla işyerlerinde de bulundurulması gereken türden olsa da daha çok ikametgah olarak kullandığımız konutlarımızda tercih edilmektedir. Satın alınmak istenilen “su arıtma cihazları” hakkında doğal olarak bilgi edinmek isteyen kişiler, onlarca “su arıtma cihazı” markasının yüzlerce modeli arasında kaybolmaktadır. İhtiyacınızı tam anlamı ile karşılayacak su arıtma cihazını bulmanız için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, kısaca “hangi su artıma cihazı evde kullanmaya uygundur” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Dilerseniz “ev tipi su artıma cihazı” modellerini birlikte inceleyelim.

Tezgah Altı Su Arıtma Cihazları

Evin mutfağındaki tezgah olarak tabir edilen ve genel itibarı ile atıl durumda olan kısma yerleştirilen bu cihazların; hemen hemen tamamı günümüz teknolojisi ile üretilmiştir ve “ters ozmos” prensibi dahilinde çalışmaktadır. Şehir şebekesinin evinize giriş yaptığı noktadan bağlantı yapılan bu cihaz, kapladığı ve bulunduğu yer bakımından oldukça ergonomiktir. “Ev tipi su artıma cihazları” arasında en çok satılan model olma özelliğini de elinde tutmaktadır.

Su Arıtmalı Sebiller
Ülkemizde son on beş yıldır yoğun olarak kullanılmaya başlayan su sebilleri, ilk üretildiklerinde sadece “polikarbonat” su şişelerinden akan su ile çalışmaktaydı. Lakin bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda “polikarbonat” su şişelerinin kanserojen madde ürettiğinin saptanması, su sebillerindeki alışılagelmiş modelinde değişmesine yol açtı. Diğer bir söylemle “taşıma su ile sebil çalıştırma dönemi” noktalandı.

Yeni nesil su sebillerin hemen hemen tamamına uygulanan ve “ters ozmos” prensibi ile çalışan arıtma tertibatı sayesinde, “polikarbonat” şişelerde satılan sulara servet ödemeden sıcak ve soğuk su ihtiyacınızı karşılama imkanı yaratıldı. Birçok marka tarafından üretilen su arıtmalı sebillerinin; sadece soğuk su, soğuk ve sıcak su üreten modelleri bulunmaktadır. Eski nesil su sebilleri gibi ısıtma ve / veya soğutma tertibatı devreden çıkarılsa dahi su arıtma işlemi devam etmektedir. Evinizde kullandığınız buzdolabının hacmi soğuk su bulundurmak için yetersiz ise ya da bir fincan kahve yapmak için daha pratik bir sıcak su elde etme yöntemi arıyorsanız “su arıtmalı sebiller” ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak ürünlerdir.